+420 601 532 308, 571 635 148, ŠJ 571 620 883 zslesna@zslesna.cz

Dne 30. dubna se žáci 9. třídy zúčastnili již tradiční vzdělávací exkurze do Osvětimi. Navštívili dvě části vyhlazovacího tábora, ve kterých bylo zabito a zlikvidováno víc než 2 milióny lidí. V první části Auschwitz viděli cihlové domky, železné mříže a ostnaté dráty. Procházeli  mezi jednotlivými bloky, viděli  tzv. zeď smrti a osobní věci popravených lidí – kufry, boty, brýle, hračky… V jedné z vitrín byly vystaveny plechovky od vražedného Cyklonu B. Navštívili i expozici věnovanou českému národu. Průvodce  vyprávěl příběhy, ze kterých běhal mráz po zádech. Druhá část táborového komplexu se nazývá Birkenau (Březinka). Prohlédli si nástupiště (rampy), kde probíhalo rozdělení vězňů. Dodnes tam stojí vagon, ve kterém byli lidé přiváženi a následně likvidováni. Exkurze do Osvětimi pohlédla do minulosti a připomenula nejtemnějších časy lidstva vůbec. Při cestě autobusem domů každý alespoň chvíli přemýšlel o tom, co v Osvětimi viděl a slyšel.
A protože téma exkurze bylo opravdu silné a náročné, na odlehčení  byla zvolena krátká zastávka v nákupním centru, kde žáci nakoupili polské sladkosti a drobné dárky.